Пошук статті
Кількість користувачів
Сьогодні : 33
За місяць : 1117
Кількість
статей : 1008
А
Б
В
Г
Д
Е
Є
Ж
З
И
І
Й
Ї
К
Л
М
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ю
Я
Бюлетень Одеського бібліотечного об’єднання

image«Бюлетень Одеського бібліотечного об’єднання» – продовжуване фахове видання громадської професійної організації бібліотечних працівників м. Одеси; виходило українською та російською мовами у 1924–1926 рр.

Невеликий (вірогідно накладом до 10 пр.) перший літографований випуск «Бюлетеня» за 1924 р. (за інформацією журналу «Бібліологічні вісті» – надрукований на друкарській машинці) розповсюдили лише між шістьма центральними округовими бібліотеками Одеської губернії. Нині вважається втраченим. Цей єдиний у 1924 р. і фактично пробний випуск «Бюлетеня» видала Одеська центральна губернська бібліотека (з 1925 р. – Одеська центральна округова бібліотека, нині – Одеська обласна універсальна наукова бібліотека ім. М. Грушевського), яка виконувала функції бібліотечної інспектури Одеської губполітосвіти і була зацікавлена в налагодженні та розвитку професійних зв’язків із центральними округовими бібліотеками губернії, які, крім Одеси, діяли в Миколаєві, Херсоні, Зінов’євську (нині – м. Кропивницький), Балті та Первомайську.

Від 1925 р. формальним видавцем «Бюлетеня» залишалася Одеська центральна округова бібліотека, а змістове наповнення його випусків здійснювало безпосередньо Одеське бібліотечне об’єднання (ОБО) за підтримки губернського політико-освітнього комітету (Губполітосвіти). Друк «Бюлетеня» здійснювався у друкарнях Одеси, грошову допомогу на поліграфічні витрати надавав Головний політико-освітній комітет (Головполітосвіта) Наркомату освіти УСРР, який таким чином намагався підтримати корисне починання ОБО. Інші бібліотечні об’єднання України власних друкованих органів не мали.

Починаючи з 1925 р. керівництво ОБО планувало видавати не менше трьох випусків «Бюлетеня» щороку. Проте в 1925-му вийшло два випуски: перший – накладом 600 пр. і обсягом 33 с., другий – був здвоєним (побачив світ під номером 2–3) і мав наклад 400 пр. та обсяг 39 с. У 1926 р. вийшов один здвоєний випуск накладом 600 пр. і обсягом 45 с.

Завдяки великому накладу «Бюлетень» надсилали більшості великих бібліотек України, а також всім губернським бібліотекам СРСР. Він отримав позитивні відгуки бібліотечних фахівців з різних міст. Декілька примірників у межах міжнародного книгообміну передали до Нью-Йоркської публічної бібліотеки.

Головним редактором «Бюлетеня» був голова ОБО, директор Одеської центральної округової бібліотеки Л. Коган. До редакційної колегії входили провідні співробітники бібліотек Одеси М.  Рапопорт, А. Раскін, М.  Магазаник.

Серед авторів «Бюлетеня» були активні члени ОБО, провідні працівники одеських книгозбірень: М. Беєр, Р. Вельбель, Е. Гвоздєва, Л. Жислін, І. Залевський, Л. Коган, Б. Комаров, М. Рапопорт, А. Раскін та ін.

«Бюлетень» не мав чіткої структури. Назви рубрик змінювалися залежно від змістового наповнення конкретного випуску. Пріоритетним у виданні було висвітлення багатопланової бібліотечної, політосвітньої, культурно-масової та загальноосвітньої діяльності ОБО. Публікували також методичні розробки (з питань звязку школи лікнепу з бібліотекою, про роботу з пересувками в Одеській окрузі та ін.), новини бібліотечної життя Одещини та України, плани та звіти ОБО, резолюції різноманітних бібліотечних конференцій, деякі офіційні документи. В окремих публікаціях підбивали підсумки роботи секцій ОБО – української; з вивчення читача; вивчення книги; роботи з дітьми; бібліотечної самоосвіти; політосвітроботи (методичної роботи);  пересувної роботи. Вміщено один некролог.

На сторінках «Бюлетеня» було опубліковано оглядову статтю про діяльність ОБО, відомості про влаштований в Одесі бібліотечний семінар-конференцію Л. Хавкіної, інформацію щодо організації в Центральній губернській бібліотеці Одеси кабінету бібліотекаря, Інструкцію про українізацію бібліотек (1925, вип. 1); повідомлення про бібліотечні заняття під керівництвом відомого російського бібліотекознавця О. Покровського (1926, вип. 1–2). Важливим здобутком української секції ОБО стало укладення Б. Комаровим, Р. Волянським, Е. Каменською, Л. Коганом та Л. Жисліним Короткого російсько-українського словника бібліотечної термінології. Він містив понад 1 000 спеціальних бібліотечних термінів і також був опублікований у вип.  1–2 «Бюлетеня» за 1926 р. Як додаток до цього випуску в табличній формі вміщено «Методы библиотечной работы, более подходящие для разных типов библиотеки» О. Покровського.

Українська секція ОБО на сторінках «Бюлетеня» (1925, вип. 1) відзвітувала про проведення в Одесі першої виставки, присвяченої історії української книги й друку (відбулася 12–25 березня 1925 р.), на якій було представлено близько 3 500 книг і в роботі якої взяли участь усі великі бібліотеки міста.

Публікації українською та російською мовами у «Бюлетені» розподілялися приблизно порівну.

Припинення друкування «Бюлетеня» було пов’язано з переведенням у 1927 р. головного редактора видання, голови ОБО, авторитетного лідера бібліотечного життя Одеси й Одеської округи Л. Когана на викладацьку роботу до Харкова. До того ж бібліотечні об’єднання з 1927 р. почали поступово занепадати і перетворюватися з громадських організаційно-професійних спільнот у методичні органи (бібліотечні наради).

«Бюлетень» ОБО, попри нетривалість виходу і порівняно невелику кількість випусків, є цінним джерелом інформації з історії становлення й розвитку бібліотечної справи в Одесі та на Півдні України в перші роки після встановлення радянської влади, внеску окремих бібліотечних діячів у формування бібліотечної системи та її українізацію в 1920-ті рр. В умовах обмеженості каналів комунікації та інформування фахівців в ті роки часопис сприяв обміну досвідом та певними новаціями бібліотечної роботи, знайомив із деякими методичними розробками, фіксував новини бібліотечного життя.

Неповні комплекти «Бюлетеня Одеського бібліотечного об’єднання» – вип. 1, 2–3 за 1925 р. та вип. 1–2 (4–5) за 1926 р. – зберігаються у фондах Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки імені М. Грушевського, Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І. І. Мечникова. Оцифровані копії часопису доступні в електронній бібліотеці рідкісних видань Одеського національного університету імені І. І. Мечникова за посиланням: http://rarebook.onu.edu.ua:8081/handle/123456789/16092

Джерела

 

Бюлетень Одеського бібліотечного об’єднання = Бюллетень Одесского библиотечного объединения / видання Одес. Центр. губерніял. б-ки. – Одеса, 1925.  – Вип. 1. – 30, [2] c. + 1 табл. – Рік вид. 2-й.

Бюлетень Одеського бібліотечного об’єднання = Бюллетень Одесского библиотечного объединения / видання Одес. Центр. округової б-ки.– Одеса, 1925. – Вип. 2–3. – 39, [2] c. – Рік вид. 2-й.

Бюлетень Одеського бібліотечного об’єднання = Бюллетень Одесского библиотечного объединения / видання Одес. Центр. округової б-ки. – Одеса, 1926. – Вип. 1–2 (4–5). – 43, [2] c. – Рік вид. 3-й.

[Бюлетень Одеського бібліотечного об’єднання] // Бібліол. вісті. – 1925. – № 1/2. – C. 164.

Вугман И. С. Библиотечные об’единения и ассоциация библиотек : (по поводу статьи т. Бажанова) // Крас. библиотекарь. – 1925. – № 6. – С. 57–59.

Отчет Президиума Библиотечного Обʼединения за 1924–25 год // Бюл. Одес. бібл. об-ня. – 1925. – Вип. 2–3 – С. 20–22.

План работы Одесского Бибоб’единения на 1925–26 год // Бюл. Одес. бібл. об-ня. – 1925. – Вип. 2–3 – С. 22–23.

Коган Л. Р. [Одеське бібліотечне об’єднання] / Л. Р. Коган // Бібліол. вісті. – 1926. – № 3. – C. 90–91.

Короткий Російсько-Український словник бібліотечної Термінології / [уклад.: Б. Комаров, Р. Волянський, Е. Каменська, Л. Коган, Л. Жислін] // Бюл. Одес. бібл. об-ня. – 1926. – № 1–2 (4–5). – С. 5–19.

Коган Л. Работа Одесского библиотечного объединения (за 1924–1925 год) / Л. Коган // Крас. библиотекарь. – 1926. – № 1. – С. 75–77.

Коган Л. Р. Библиотечная жизнь Одессы до и после Октября / Л. Коган // Крас. библиотекарь. – 1927. – № 10. – С. 61–62.

Трач Ю. Фахові товариства та їх роль у професійному розвитку бібліотекарів України в 20-ті роки / Трач Юлія // Вісн. Кн. палати. – 1998. – № 12. – С. 26–29.

Бібліотека: роки і люди : док.-бібліогр. зб. Вип. 2 : Літопис минулого і сьогодення Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Грушевського / Упр. культури і туризму Одес. обл. держадмін., Одес. обл. універс. наук. б-ка ім. М. Грушевського. – Одеса, 2010. – 152 с. – (До 135-річчя від часу заснування Бібліотеки).

Коган Лев Рудольфович // Історія української бібліотечної справи в іменах (кінець ХІХ ст. – 1941 р.) : матеріали до бібліогр. словника / авт.-уклад. Л. В. Гарбар ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т рукопису. – Київ, 2017. – С. 209–210.

Соколов В. Діяльність бібліотечних об’єднань в Україні у 1920-х – на початку 1930-х рр. / Віктор Соколов // Наук. пр. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського. – 2017. – Вип. 47. – С. 54–69.

Соколов В. Ю. Діяльність Одеського бібліотечного об’єднання у 1920-х рр. / Соколов Віктор Юрійович // Вісник Одеського національного університету. Серія: Бібліотекознавство, бібліографознавство, книгознавство. – 2018. – Т. 23, вип. 1 (19). – С. 11–26. – Про «Бюлетень» ОБО: с. 17.

Алексєєнко Майя Володимирівна
Статтю створено : 07.10.2024
Останній раз редаговано : 07.10.2024